(Nie)pamiętanie. O trudnościach z odmitologizowaniem pamięci zbiorowej
DOI:
https://doi.org/10.54515/lcp.2023.1.307-315Ключевые слова:
pamięć, relacje polsko-żydowskie, Holokaust, mitologizacjaАннотация
Artykuł porusza kwestie związane z mitologizacją pamięci zbiorowej w Polsce w odniesieniu do relacji polsko-żydowskich i Holokaustu. Tematy te wciąż budzą wiele emocji w polskim dyskursie publicznym. Kwestia postawy polskiego społeczeństwa wobec Zagłady jest także bardzo często podejmowana w debatach politycznych. Na potrzeby polityki historycznej dochodzi do zniekształcania historii, uwypuklania jednych faktów i przemilczania bądź zakłamywania innych. Mity funkcjonujące w pamięci zbiorowej bardzo trudno z niej usunąć co zostało pokazane na przykładzie narracji powstających wokół postaci Ireny Sendlerowej i Jana Karskiego, a także wydarzeń odzwierciedlających skalę przemocy antyżydowskiej po zakończeniu II wojny światowej (np. pogromu kieleckiego).
Библиографические ссылки
Assmmann, J. (2008). Przestrzeń kulturowa. Pismo, zapamiętywanie i polityczna tożsamość w cywilizacjach starożytnych. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Bikont, A. (2017). Sendlerowa. W ukryciu. Wołowiec: Wydawnictwo Czarne.
Błoński, J. (1987). Biedni Polacy patrzą na getto. „Tygodnik Powszechny”, nr 2.
Canin, M. (2018). Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce. Warszawa: Wydawnictwo Nisza.
Domańska, E. (2006). Pamięć, etyka i historia. Anglo-amerykańska teoria historiografii lat dziewięćdziesiątych, Poznań: Wydawnictwo Poznańskie.
Erll, A. (2018). Kultura pamięci. Wprowadzenie. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Gross, J. T. (2001). Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka. Sejny: Wydawnictwo Pogranicze.
Gross, J. T. (2008). Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie. Historia moralnej zapaści. Kraków: Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”.
Grudzińska-Gross, I., Gross, J. T. (2011). Złote żniwa. Rzecz o tym co się działo na obrzeżach zagłady Żydów. Kraków: Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”.
Puławski, A. (2018). Wobec niespotykanego w dziejach mordu. Rząd RP na uchodźstwie. Delegatura Rządu RP na Kraj, AK a eksterminacja ludności żydowskiej od „wielkiej akcji” do powstania w getcie warszawskim. Chełm: Stowarzyszenie Rocznik Chełmski.
Szacka, B. (2006). Czas przeszły: pamięć – mit. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.
Saryusz-Wolska, M. (2009). Pamięć kulturowa i zbiorowa. Współczesna perspektywa niemiecka. Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas.
Sztandera, M. (2019). Ostre wystąpienie w 73. rocznicę pogromu kieleckiego. Poszło o wieniec „Ofiarom prowokacji SB”. „Gazeta Wyborcza”, 4 lipca.
Tokarska-Bakir, J. (2018). Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego, Tom 1 i 2. Warszawa: Wydawnictwo Czarna Owca.
Wierzyński, M. (2019). Karski, kurier bardzo świadomy. „Magazyn Świąteczny Gazety Wyborczej”, 14 września.
Загрузки
Опубликован
Выпуск
Раздел
Лицензия
Это произведение доступно по лицензии Creative Commons «Attribution» («Атрибуция») 4.0 Всемирная.